مقاله سود هر سهم: چالش های محاسبه و فرصت های بهبود

مطالب دیگر:
📃پرسشنامه های بررسی اطلاعات محیط زیستی جوامع محلی📃پاورپوینت خلاصه کتاب مبانی رفتار سازمانی استیفن رابینز📃پاورپوینت کامل درس رفتار مصرف کننده📃بازاریابی ورزشی (Sport Marketing)📃پاورپوینت معيارهای پذيرش مجله در ISI، وضعيت مجلات علمی- تخصصی ايران📃پاورپوینت آشنایی با کتاب مبانی طراحی معماری📃پاورپوینت استراتژی های قیمت گذاری محصول، توسعه محصول جدید و چرخه عمر محصول📃پرسشنامه سنجش عملکرد سازمانی بر اساس کارت امتیازی متوازن (bsc)📃پاورپوینت معرفی شرکت سامسونگ📃طرح توجیهی آماده مجتمع تفریحی، رفاهی و گردشگری بین راهی📃پاورپوینت و جزوه خلاصه کتاب مدیریت استراتژیک فرد آر. دیوید📃تحقیق بانک اطلاعاتی سیار (Mobile Database)📃تحقیق همدلی و همیاری در حوادث📃پاورپوینت شرکت دل📃تحقیق انواع روش های خوشه بندی داده ها📃پاورپوینت شرکت اپل📃پکیج تحقیق های آشنایی با بهداشت و انواع بیماری ها📃پاورپوینت شادی سازمانی📃پاورپوینت سیستم گرایان در مدیریت📃پاورپوینت سیستم تولید به موقع (Just in Time)📃روش اجراي سيستم انحراف آب، تخليه تحتاني و آبگيري پروژه سدسازی📃پاورپوینت سازمان های فراگیر📃پاورپوینت ساختار و رفتار سیستم های پویا📃پاورپوینت زمان سنجی (Time Measeurement)📃روش اجرای سرریز یک پروژه سدسازی
مقاله سود هر سهم: چالش های محاسبه و فرصت های بهبود|39008978|rzq|آر زِد|نمایش فایل:|EPS ,سود پایه هر سهم ,سود تقلیل یافته هرسهم ,همگرایی استاندارد های حسابداری
در این مطلب از سایت شما فایل با عنوان مقاله سود هر سهم: چالش های محاسبه و فرصت های بهبود را مشاهده می نمایید.

مقدمه :
سود خالص یا سطر آخر (Bottom line)، توجه عده کثیری از محققین و پژوهشگران حسابداری و علوم مالی را به خود معطوف کرده است . مقالات و بحث های بسیار زیادی پیرامون سود و سود هر سهم (EPS) وجود دارد . عده ای ارتباط سود هر سهم (EPS) و سود پرداختی هر سهم(DPS) را با قیمت سهام بررسی می کنند. عده ای دیگر محتوای اطلاعاتی سود پیش بینی شده هر سهم شرکتها را مورد مطالعه قرار می دهند. بعضی نیز کیفیت EPS را مورد توجه قرار می دهند و بر روی طبقه بندی مجزای اقلام تشکیل دهنده آن تأکید می ورزند. گروهی دیگر بحث درجه نقد شوندگی سود هر سهم را بیان می کنند . گروهی خواستار محاسبه محافظه کارانه ترین سود هر سهم هستند .
سود هر سهم (EPS) یکی از آماره های مالی بسیار مهم است که مورد توجه سرمایه گذاران و تحلیل گران مالی می باشد. سود هر سهم نشان دهنده سودی است که عاید هر سهم عادی می شود و اغلب برای ارزیابی سود آوری و ریسک مرتبط با سود و نیز قضاوت درخصوص قیمت سهام استفاده می شود. در بسیاری از کشورهای جهان، اهمیت این رقم به حدی است که آن را به عنوان یکی از معیارهای اساسی مؤثر در تعیین قیمت سهام می دانند و در مدلهای ارزشیابی سهام نیز به طور گسترده ای از آن استفاده می شود.
در حال حاضر شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، طبق بخشنامه های بورس ، ملزم به ارائه اطلاعات EPS واقعی و پیش بینی و افشاء تغییرات بعدی در پیش بینی ها می باشند، ولی استاندارد حسابداری خاصی درخصوص نحوه محاسبه و گزارش EPS وجود ندارد . فقط در استاندارد شماره یک ، محاسبه عایدی هر سهم بر مبنای تعداد سهام در تاریخ ترازنامه و افشای آن در صورت سود و زیان یا در یاددشت های توضیحی الزامی شده است . اخیرا سازمان حسابرسی ، تدوین پیش نویس استاندارد خاصی را در این زمینه آغاز نموده است كه انتظار مي رود بهبودي در گزارشگري مالي باشد.